پینک فلوید،حضور تا همیشه

چکش هایی که رژه میرن و آدمو یاد فیلم های مستند رژه های فاشیستی میندازن.بچه هایی که با صورت های یک شکل مسخ شده،پشت هم میرن و تو یک  چرخ گوشت بزرگ سقوط میکنن،کبوتری که بال میگیره و در اوج منفجر میشه و عقاب سیاه جنگ از توش بیرون میاد.... اینا نمادهای فیلم مهمی هستند،فیلم دیوار آلن پارکر که بر اساس موسیقی گروه پینک فلوید ساخته شده  و یکی از پرفروش ترین و مهم ترین و بهترین البوم های تاریخ موسیقی راک بشمار میره.

پینک فلوید بدون شک ذائقه و سلیقه طرفداران موسیقی راک رو ارتقاء داد.انتظارات و توقعات رو بالاتر برده و راه رو برای باقی گروه های راک سخت تر کرده.پینک فلوید در تاریخ راک میزان سنجش ظرافت و سلیقه و زیبایی و تفکر در آثار راکه.

پینک فلوید از یک گروه راک قدیمی‌تر که در سال ۱۹۶۵ تشکیل شده بود، و در دوره‌های مختلف با نام‌های سیگما۶، مگادثز، آرکیتکچرال ابدبز، اسکریمینگ ابدبز، و به بیان ساده‌تر ابدبز نامیده می‌شدند، به وجود آمد. وقتی گروه از هم پاشیده شد بعضی از اعضای گروه، گیتاریست‌ها باب کلوز و راجر واترز، درامر نیک میسن و نوازندهٔ پیانو و ارگ ریچارد رایت، گروه جدیدی به نام «تی سِت» تشکیل دادند. بعد از یک دوره کوتاه که کریس دنیس خواننده گروه، رهبری گروه رو به عهده داشت، سید برت به عنوان خواننده و گیتاریست به گروه پیوست و واترز بیسیست گروه شد.

وقتی اعضای گروه فهمیدند نام گروه دیگری نیز «تی سِت» می‌باشد، سید برت نام «آوای پینک فلوید» را پیشنهاد کرد که از اسم دو موزیسین بلوزپینک اندرسون و فلوید کانسل مشتق شده بود. تا مدتی پس از این، اعضای گروه برای انتخاب اسم بین «تی سِت» و «آوای پینک فلوید» مردد بودند که در نهایت «پینک فلوید» انتخاب شد.

سید برت اسطوره گروه،کسی بود که با اشعار خاصش،مسیر حرکت پینک فلوید رو تغییر داد و سبکی رو بوجود آورد که به  سایکدلیک راک،یا راک روانگردان مشهوره.سایکدلیک راک یا راکروان‌گَردان به سبکی ازموسیقی راک اطلاق می‌شه که به بازنمایی مسائل روانی انسان می‌پردازد.در این سبک موسیقی، آهنگسازان با خلق تلفیق‌ها و ترکیب‌هایی در هم تنیده از نوای سازهای الکتریکی، الکترونیک و همچنین سازهای کوبه‌ای و به مدد سینث‌سایزر در صدد بازنمایی حالت‌های روحی و روانی انسان هم‌چون: امید، افسردگی، خشم، ترس، هراس، پارانویا، و... بر می‌آیند.همانند سایر زیرشاخه‌های موسیقی راک، اعتراض در اشعار و نواهای این گروه نیز، جایگاه ویژه‌ای دارد.موسیقی و اشعار خاص برت،پینک فلوید رو در مسیر موفقیت قرار داد اما این موفقیت برای برت خوش یمن نبود.

در سال ۱۹۶۶ گروه اولین کارهای خود را در کلوب‌های زیرزمینی لندن آغاز کرد. در سال ۱۹۶۷ اولین آهنگ گروه به نام آرنولد لین منتشر شد و جزو بیست آهنگ پرفروش انگلستان قرار گرفت. در ماه مه ۱۹۶۷ آهنگ نواختن امیلی را ببین منتشر شد و برای نخستین‌بار گروه را در مقام ششم جدول بهترین‌های موسیقی انگلستان قرار داد. پس از مدتی سید برت ۲۱ ساله که از سوی هواداران راک با اقبال فراوان مواجه بود به دلیل افراط در مصرف مواد مخدر نتوانست نقش خود را در گروه به خوبی ایفا کند. محبوبیت بیش از حد، سید برت را تحت فشار قرار داد و باعث شد که به تدریج به یک رهبر غیرقابل استفاده بدل شود. در سال ۱۹۶۸ سید برت پذیرفت که از گروه جدا شود و دیوید گیلمور در کنار سه عضو دیگر قرار گرفت.

ورود گیلمور مسلما نقطه عطفی در مسیر پینک فلوید بود،همونطور که رفتن برت،فضا رو برای حضور پررنگ تر راجر واترز و اشعار فلسفیش باز کرد و باعث چرخش سبک گروه از سایکدلیک راک به پراگرسیو راک شد.

پراگرسیو راک زیر شاخه‌ای از موسیقی راک است که در دههٔ ۷۰ و ۸۰ میلادی با تلاش به رشد موسیقی راک با ارزش‌های هنری ایجاد شد. آهنگ‌سازی این سبک از ساختار موسیقی راک خارج شده و عموماً تکنیکی‌تر و پیچیده‌تر هستند. آلبوم‌های مفهومی، انتزاعی و موسیقی بدون کلام (instrumental) در این سبک از موسیقی معمول هستند.

پس از کنار گذاشته شدن سید برت از گروه، راجر واترز نقش محوری در ساخت آهنگ‌ها و تنظیم اشعار را ایفا کرد. او که نگاهی عمیق، دقیق و با کیفیت به موسیقی داشت جریانی تازه در موسیقی راک انگلستان به وجود آورد. در بین سال‌های ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۷ آلبوم‌های اوماگوما، مادر قلب‌اتمی، تیره و تار در پشت ابر، فضولی و نیمهٔ تاریک ماه منتشر شدند که آلبوم آخر به یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی تبدیل شد. آلبوم ای کاش این‌جا بودی یادآور سید برت شد و به انتقاد از کسب و کار در موسیقی پرداخت و آلبوم جانوران درون مایه‌ای سیاسی اجتماعی داشت. در سال ۱۹۷۹ آلبوم دیوار منتشر شد. این آلبوم موفقیتی بزرگ برای پینک فلوید به وجود آورد و به یکی از پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی تبدیل شد که به صورت دابل دیسک منتشر شده است. ریچارد رایت نوازدهٔ کیبورد در سال ۱۹۷۹ گروه را ترک کرد.

در سال ۱۹۸۳ آلبوم برش نهایی توسط واترز سامان داده شد، واترز این آلبوم را در انتقاد از جنگ فالکلند و براساس آهنگ‌هایی که گروه درنظر داشت تا برای فیلم دیوار استفاده کند سامان داد و با آنکه گیلمور از واترز خواست تا صبر کند و او هم برای آلبوم آهنگسازی کند اما واترز نپذیرفت. آلبوم در مارس ۱۹۸۳ منتشر شد و توانست جایگاه اول را در بریتانیا و ششم رادر آمریکا بدست آورد. بعد آن واترز اعلام کرد که گروه آلبوم دیگری منتشر نخواهد کرد.

بین سال‌های ۱۹۸۵ تا ۱۹۸۶ واترز رسماً خروج خود از گروه را اعلام کرد و در ژوئن سال ۱۹۸۷ آلبوم شخصی خود به نام Radio K.A.O.S را منتشر کرد. .گروه در این ایام بیشتر درگیر دعواهای حقوقی بود. دیوید گیلمور گروه را به همراه ریک رایت و نیک میسون دوباره تشکیل داد. گروه در سال ۱۹۸۷ آلبوم لغزش آنی در عقل را منتشر کرد که در این آلبوم ریچارد رایت تنها به نوازندگی می‌پردازد و در ساخت آهنگ‌ها نقشی ندارد، چون به دلایل حقوقی عضوی از پینک فلوید بحساب نمی‌آمد. آخرین آلبوم گروه در سال ۱۹۹۴ با نام ناقوس جدایی منتشر شد که ریچارد رایت پس از آلبوم نیمه تاریک ماه دوباره به عنوان خواننده و آهنگساز حضور می‌یابد. این آلبوم توانست به صدر نمودارهای فروش برود و به فروشی بیش از ۱۲ میلیون نسخه دست یابد.

پس از دو دهه، در سال ۲۰۰۵ گروه به همراه راجر واترز کنار هم جمع شدند تا در کنسرت لایو ۸ شرکت کنند. این کنسرت به منظور مبارزه با فقر و برای تشویق هشت کشور ثروتمند جهان برای کمک به کشورهای فقیر صورت گرفت. با مرگ ریچارد رایت در سال ۲۰۰۸ این آخرین اجرای چهار عضو اصلی گروه در کنار هم به شمار می‌آید.

درسال ۲۰۱۱ دیوید گیلمور و نیک میسن به راجرواترز برای اجرای زنده آلبوم دیوار در یکی از تورهای واترز با همین نام ملحق شدند.

پینک فلوید یکی از موثرترین و موفق ترین گروه‌های راک در همهٔ زمان‌ها می‌باشد. آنها تاکنون بیش از ۲۵۰ میلیون نسخه فروش داشته‌اند از جمله ۷۴٫۵ میلیون فروش تصدیق شده در آمریکا که ۳۷٫۲ میلیون از فروش تا ۱۹۹۱ بوده است.مجلهٔ رولینگ استون پینک فلوید را در بین ۱۰۰ هنرمند تاثیر گذار همهٔ دوران‌ها در ردهٔ ۵۱ قرار داده است. آلبوم Dark Side Of The Moon از گروه پینک فلوید به عنوان تاثیر گذارترین آلبوم موسیقی در همه زمان ها شناخته شده است. درسال ۲۰۰۸ میلادی جایزه موسیقی پولار به این گروه راک اعطا گردید. نیک میسون و راجر واترز دراین مراسم حضوریافته وجایزه رااززپادشاه سوئد دریافت کردند.

پینک فلوید با کارنامه پر افتخار از اجراهای چشمگیر بزرگ،موسیقی ای متفکر و نو اندیش،اشعار فلسفی و انسانی و البوم های پرفروش و قطعات ماندگار، در سال ۱۹۹۶ به تالار مشاهیر راک اند رول راه یافت. آثار این گروه بیش از 300 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته است و جزو پرفروش ترین هنرمندان موسیقی در دنیا به شمار می‌رود.

 

/ 1 نظر / 9 بازدید
سعید

سلام دوست عزیزم وبلاگ خیلی خوبی داری نمیخوام زیاد وقتتو بگیرم فقط خواستم بگم اگه میخوای به ازای حتی یک بازدید از وبلاگت درآمد داشته باشی به لینک زیر برو و ثبت نام کن. ضرر نمیکنی پس حداقل امتحانش بکن. موفق باشی. http://likeee.ir/?q=regnuser&moref=12581